Co wiedzą kandydaci na studia MBA o programie i wykładowcach

Najciekawszymi wykładowcami na studiach MBA są… sami uczestnicy. To oni wnoszą unikatowe doświadczenia praktyczne, którymi dzielą się ze swoją grupą i z wykładowcami.

Wymagania stawiane kandydatom na studia MBA są naprawdę duże. Muszą mieć ukończone studia wyższe (choć w większości programów wystarczy licencjat), muszą legitymować się kilkuletnim doświadczeniem zawodowym i praktyką w kierowaniu zespołem, biegle znać język angielski, uzyskać pozytywny wynik testu GMAT lub jego odpowiednika i zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną. Sukces rekrutacyjny i wysoka opłata za studia (MBA to jedna z najdroższych propozycji edukacyjnych na rynku) usypiają czujność i naturalne pytanie, kim będą mistrzowie i nauczyciele dla tej doborowej grupy?

Sprawdziliśmy, jakimi kadrami mogą pochwalić się poszczególne programy. W ankietach skierowanych do kierowników studiów MBA poprosiliśmy o podanie trzech nazwisk wybitnych naukowców, którzy firmują program, i trzech praktyków biznesu, którzy będą uczyć słuchaczy MBA podczas zajęć ukierunkowanych na rozwiązywanie rzeczywistych problemów.

W przypadku naukowców poprosiliśmy o podanie np. wartości indeksu Hirscha (H-index), który jest dostępny w przeglądarce Google Scholar przy opisie publikacji i cytowań każdego uczonego. Pięć uczelni nie podało żadnych wskaźników sygnalizujących rangę wykładowców w międzynarodowym świecie akademickim.

Większość programów podała nazwiska swoich gwiazd, ale już nie wszyscy byli w stanie podać syntetyczną ocenę ich osiągnięć.

Dość często teoretycy zarządzania nie są przypisani wyłącznie do jednego kierunku. Profesora Krzysztofa Jajugę (H-index 27) mogą spotkać studenci MBA Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz dwóch programów Akademii WSB. Gwiazdą kilku programów jest też prof. Wojciech Czakon, który ma najwyższy wśród polskiej kadry H-Index – 45. Wykłada w programach Executive MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i w Polsko-Amerykańskim programie EMBA na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Najwyższy indeks Hirscha – 50 posiada Ilan Alon, który wykłada na Executive MBA Poznań-Atlanta w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ten kierunek wyraźnie stawia na zagraniczną kadrę profesorską, bo występują tu również Rob van Tulder (H-35) profesor emeritus z Rotterdam School of Business i prof. Nate Bennett (H-33), wieloletni kierownik programu MBA w Georgia State University. Zagraniczni wykładowcy są zatrudnieni również przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Nicholas C. Petruzzi z Wisconsin School of Business i prof. Jovana Stanisljevic z Grenoble Ecole de Management oraz przez Politechnikę Gdańską – prof. Rainer Lueg. Warszawska SGH zapewnia słuchaczom EMBA kontakt z prof. Bensonem Honigiem z Kanady, który wśród gwiazd programów MBA ma drugi co do wielkości indeks cytowań – H-46.

Większość programów stawia na własną kadrę profesorską, która często ma również znakomite wyniki cytowań i znaczącą pozycję w międzynarodowym środowisku uczonych. Zdarza się, że kadra profesorska to również praktycy, jak np. dr Tomasz Ludwicki z Wydziału Zarządzania UW, ostatnio oddelegowany z rady nadzorczej do czasowego pełnienia funkcji prezesa PLL LOT.

W przypadku praktyków zapraszanych, by dzielili się swoją wiedzą ze studentami MBA, zdecydowanie brakuje nazwisk z pierwszych stron gazet.

Harvard zaprasza do swoich klas np. rapera Jay-Z, znanego także z udanych projektów biznesowych, by uczył innowacji studentów MBA. W polskich programach wśród praktyków dominuje kadra zarządzająca z międzynarodowych korporacji, firm konsultingowych, kancelarii adwokackich i instytucji medycznych – w przypadku programów kierunkowych MBA w ochronie zdrowia.

Próbowaliśmy znaleźć nazwiska wykładowców, które są dziś na topie i z tego powodu są magnesem dla słuchaczy. Poznanie takich osób jest wyjątkowym atutem i inspiracją dla każdego studenta MBA. Takimi gwiazdami są prof. Aleksandra Przegalińska, ekspertka od sztucznej inteligencji, która wykłada w Akademii Leona Koźmińskiego, a w SGH – prof. Piotr Henryk Skarżyński związany ze Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach (założonym przez jego ojca, prof. Henryka Skarżyńskiego), który wykłada w programie prowadzonym wspólnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Ewa Barlik

PARTNER GALI RANKINGU MBA