- Bardzo dziękuję Perspektywom za pilnowanie pewnych standardów kształcenia, wskazujących właściwy kierunek, jak studia MBA w Polsce powinny wyglądać – powiedział prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w czasie V Forum Liderów Kształcenia Menedżerów, połączonym z Galą Rankingu MBA Perspektywy 2025. W wydarzeniu, które odbyło się 2 kwietnia w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele rządu, rektorzy i prorektorzy uczelni prowadzących najlepsze programy MBA w Polsce, dyrektorzy tych programów oraz przedstawiciele biznesu.

Program Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego to zwycięzcy (ex aequo) Rankingu MBA Perspektywy 2025. Na miejscu trzecim znalazły się (również ex aequo) program Executive MBA prowadzony przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej i Executive MBA Poznań-Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Który program MBA wybrać, aby w maksymalnym stopniu zwiększyć swoje szanse na rynku menedżerskim? Takie pytanie stawia sobie każdy, kto na poważnie przymierza się do podjęcia tych wymagających i kosztownych studiów. Aby ułatwić odpowiedź, już po raz dziesiąty przygotowaliśmy Ranking Programów MBA Perspektywy 2025.

Adam Sanocki, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych ds. strategii i marketingu, opowiada o dynamicznych zmianach w lotnictwie, trendach kształtujących przyszłość branży oraz możliwościach rozwoju dla studentów i przyszłych liderów.

Master of Business Administration, w skrócie MBA, to najwyższy standard kształcenia menedżerów na świecie. Studia MBA oferują wiedzę pozwalającą skutecznie rozwijać każdą organizację przyszłości, niezależnie od tego, czy jest to firma rodzinna, międzynarodowa korporacja, innowacyjny startup, fundacja not-for-profit czy instytucja publiczna. Odróżnieniu wartościowych programów kształcenia MBA od „dyskontowych podróbek” służą akredytacje i rankingi – międzynarodowe i krajowe.

Dynamika zmian współczesnego biznesu jest tak ogromna, że kształcenie ustawiczne jest w zasadzie wpisane w rozwój zawodowy i ścieżkę kariery każdego pracownika. Trzydzieści lat temu osoby kończące studia mogły myśleć, że kończy się etap edukacji i już nigdy więcej nie będą musiały się niczego uczyć. - mówi przewodnicząca kapituły Rankingu Perspektyw MBA 2025 Dominika Bettman

Przygotowany przez Perspektywy ranking programów MBA zacieśnia więzi polskich szkół zarządzania ze światem biznesu, wspiera akredytację najlepszych programów MBA, odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu ich jakości jako wystandaryzowane narzędzie ich oceny na tle globalnego ekosystemu edukacji menedżerskiej. - mówi Marcin Petrykowski, prezes Efigence

Studia biznesowe, a zwłaszcza ukończenie prestiżowego programu MBA, zawsze były przepustką do świata biznesu. Dziś jest podobnie. Ambicją każdej uczelni biznesowej jest zaoferować co najmniej jeden własny kurs MBA. Jednak na rynku MBA liczą się tylko najlepsze uczelnie, znane z rankingów „Financial Times”, „US News”, „LinkedIn”, „Business Week”, a w Polsce „Perspektyw”. Takich studiów jest nie więcej niż 400 na świecie i 30 w Polsce.

Najciekawszymi wykładowcami na studiach MBA są… sami uczestnicy. To oni wnoszą unikatowe doświadczenia praktyczne, którymi dzielą się ze swoją grupą i z wykładowcami.

Dynamiczny rozwój nowych technologii otwiera nowe możliwości dla biznesu. Rosną oczekiwania, aby liderzy w większym stopniu dokonywali transformacji cyfrowej firm i aby uwzględniali zasady zrównoważonego rozwoju i ESG w strategiach firm. Oferta Szkoły Biznesu PW jest odpowiedzią na te wyzwania.

Centrum Badań Marketingowych INDICATOR podobnie jak w zeszłym roku, zrealizowało wspólnie z magazynem „Perspektywy” badanie ilościowe absolwentów programów MBA organizowanych przez szkoły wyższe z całego kraju.

Absolwenci programów MBA wystawili im wysokie oceny, średnio 4,4 na 5 punktów. Najwyżej ocenione zostały programy Executive MBA Poznań-Atlanta, organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Executive MBA Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego przez firmę CBM Indicator, w którym absolwenci oceniali programy w czterech kategoriach: jakość kadry, merytoryczną wartość programu, wsparcie po zakończeniu studiów i korzyści z uzyskanego dyplomu.

Szkoły biznesu działają na międzynarodowym, wysoce konkurencyjnym rynku. Studenci mają do wyboru ponad 12 tys. instytucji edukacyjnych na świecie, gdzie mogą studiować MBA w języku angielskim. A każda uczelnia biznesowa ma w ofercie po kilka, a czasem kilkanaście programów MBA. Wybór jest duży, co nie znaczy, że prosty.

Centrum Kształcenia Podyplomowego (CKP) Uczelni Łazarskiego od ponad 20 lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako lider w zakresie interdyscyplinarnego kształcenia menedżerskiego. Programy MBA oferowane przez CKP to gwarancja najwyższej jakości edukacji biznesowej, opartej na praktyce i strategicznym podejściu do wyzwań współczesnego rynku.

Współczesne organizacje funkcjonują w dynamicznym, różnorodnym środowisku, w którym coraz częściej widać współpracę przedstawicieli różnych pokoleń. Zespoły międzypokoleniowe stały się normą, zarówno w firmach, jak i w sektorze medycznym. Jak te różnice wpływają na efektywność pracy i na budowanie wspólnoty w miejscu pracy? Na ten temat wypowiedzieli się eksperci Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK.

Dwa lata wytężonej nauki pod okiem profesjonalnych trenerów i praktyków biznesu, poszerzenie zarządczej perspektywy, najnowsze trendy w biznesie, praktyczne narzędzia i metody, wiedza, którą można „od ręki” zastosować w firmie, bezcenne nowe kontakty, networking doświadczeń, świetna organizacja.

Wybierz studia MBA, ACCA lub podyplomowe i zdobądź przewagę na rynku. Rozwój to inwestycja, która zawsze się opłaca! Współczesny rynek pracy stawia przed specjalistami i menedżerami coraz większe wyzwania. Aby sprostać zmieniającym się wymaganiom, warto inwestować w rozwój zawodowy poprzez wysokiej jakości studia menedżerskie.

PARTNER GALI RANKINGU MBA