Zasady rankingu

Który program MBA wybrać, aby w maksymalnym stopniu zwiększyć swoje szanse na rynku menedżerskim? Takie pytanie stawia sobie każdy, kto na poważnie przymierza się do podjęcia tych wymagających i kosztownych studiów. Aby ułatwić odpowiedź, już po raz dziewiąty przygotowaliśmy Ranking Programów MBA Perspektywy 2024.

Podobnie jak w przypadku innych naszych rankingów, podkreślamy, że nie powinny być one jedynym kryterium wyboru programu, szkoły czy uczelni, ale przynoszą informacje, które czynią ten wybór solidnie opartym na faktach. Dotyczy to zwłaszcza wyboru studiów MBA – długoterminowej inwestycji z nieznaną stopą wzrostu.

Perspektywy mają 30-letnie doświadczenie w opracowywaniu profesjonalnych rankingów edukacyjnych, również w przygotowaniu tej klasyfikacji narzuciliśmy sobie wysokie wymagania. Po wcześniejszym ogłoszeniu metodologii rankingu, wysłaliśmy do organizatorów studiów Ankietę programu MBA zawierającą kilkadziesiąt szczegółowych pytań.

Odpowiedzi posłużyły nam do ustalenia, kim są słuchacze i wykładowcy ocenianych programów, jak wygląda struktura i zakres programu, co oferują słuchaczom i jaki jest prestiż programu i jego organizatora.

Założenia metodologiczne, kryteria i wchodzących w ich skład wskaźniki oraz wagi przedstawiamy na następnych stronach. W Rankingu MBA Perspektywy 2024 uwzględniamy w sumie 5 kryteriów składających się łącznie z 28 wskaźników.

Absolwenci mają głos

Podobnie jak w międzynarodowych rankingach MBA, również w rankingu Perspektyw jednym z kluczowych kryteriów jest opinia absolwentów. Na zlecenie Perspektyw badanie to przeprowadziła profesjonalna firma, Centrum Badań Marketingowych „Indicator”. Próba badawcza wyniosła 300 absolwentów, którzy zostali wyselekcjonowani przez ekspertów „Indicatora” spośród 1264 osób zgłoszonych przez uczelnie.

Badanie przeprowadzono metodą CATI/CAWI łączącą wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (Computer Assisted Telephone Interviews) z ankietami online (Computer Assisted Web Interviews). Uzyskane odpowiedzi zostały uwzględnione w rankingu w postaci czterech wskaźników (o łącznej wadze 22 procent). Są to: „Ocena jakości kadry” (5 proc.), „Ocena wartości merytorycznej programu” (5), „Ocena zakresu wsparcia udzielanego absolwentom (6) i „Ocena korzyści z dyplomu” (6). Wskaźniki te zostały włączone do trzech kryteriów rankingu.

Aż 93 proc. badanych zadeklarowało, że studia MBA spełniły ich oczekiwania całkowicie lub w bardzo dużym stopniu, a w przypadku 82,7 proc. zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na realizacje zamierzonych celów.

Zrezygnowaliśmy z badania opinii pracodawców, ponieważ poprzednie edycje rankingu MBA pokazały, że w Polsce pracodawcy kojarzą obecnie głównie uczelnię, na której prowadzone są te studia, a jeszcze nie konkretny program MBA, co z punktu widzenia rankingu dotyczącego właśnie programów było w dużym stopniu mylące.

Próg wejścia

Aby znaleźć się w rankingu, oceniany program MBA musiał spełnić cztery wymogi:

  • studia na nim trwają przynajmniej dwa semestry, a ich program obejmuje co najmniej 300 godzin zajęć,
  • program ukończyły co najmniej dwa roczniki absolwentów,
  • uczelnia prowadząca program była sklasyfikowana w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023,
  • dyrektor wypełnił i przesłał Ankietę Rankingową Programu MBA, potwierdzając zarazem w ten sposób zgodę na udział w rankingu.

Powyższe wymogi spełniły 34 programy (z 25 uczelni) i one właśnie zostały ocenione w Rankingu MBA Perspektywy 2024.

Jak w każdym rankingu Perspektyw, również w przypadku MBA kluczowa rola w konstruowaniu rankingu przypadła Kapitule składającej się z osób zaufania publicznego, mających duże doświadczenie zarządcze i niezależnych od ocenianych programów. Kapituła ustala kryteria rankingu, sprawuje nadzór nad prawidłowością jego przygotowywania oraz ogłasza jego wyniki.

Bardzo cieszymy się, że grupa wybitnych fachowców ze sfery zarządzania, finansów, HR i marketingu – pracująca pod przewodnictwem Dominki Bettman, dyrektor generalnej Microsoft Poland – uznała, że warto przeznaczyć sporo ich cennego czasu na wsparcie działań związanych z przygotowaniem tej specyficznej, profesjonalnej formy konfrontacji oferty uczelni z potrzebami rynku, jaką jest ranking MBA. Dziękujemy za ten wysiłek!

Co nowego?

Otoczenie gospodarcze i związane z nim wyzwania menedżerskie ewoluują w ostatnich latach z coraz większą szybkością. Dlatego zmienia się również ranking MBA. Między innymi zrezygnowaliśmy z kryterium „Technologicznego wsparcia procesu kształcenia” studiów (bo większość programów korzysta dzisiaj z podobnego oprogramowania), a wprowadziliśmy kryterium „Wsparcie kariery absolwentów”, które składa się ze wskaźników pokazujących skuteczność networkingu, aktywność stowarzyszenia absolwentów i narzędzia podnoszenia kwalifikacji absolwentów.

Wcześniejsze kryterium „Wsparcie procesu kształcenia” uwzględnialiśmy z wagą 8 procent, a wprowadzone w tym roku „Wsparcie kariery absolwentów” ma wagę 15 procent. Zarazem zwiększyliśmy łączną wagę opinii absolwentów z 15 na 22 procent. Jest to konsekwencja bardziej rynkowego niż w poprzedniej edycji ukierunkowania rankingu.

Zmianom tym towarzyszy też decyzja Kapituły o rezygnacji z podawania w tym roku „Historii rankingowej” programu, czyli miejsca w poprzednich edycjach rankingu. Przyjęliśmy już wcześniej w Perspektywach, że porównania pozycji w układzie „rok do roku” możliwe są tylko wówczas, gdy zmiany wag kryteriów nie przekroczą 5. procent (podobnie uznajemy, że uczelnie lub , których wskaźnik rankingowy różni się o nie więcej niż 0,5 punka procentowego, są klasyfikowane na pozycji „ex aequo”).

Brawo najlepsi!

Najlepszymi programami MBA w Polsce w 2024 r. są ex aequo:

Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz program Executive MBA prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego.

Na miejscu trzecim znalazł się program Executive MBA Poznań-Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Na czwartym miejscu sklasyfikowano ex aequo dwa programy: program Executive MBA prowadzony przez Akademie WSB w Dąbrowie Górniczej i program Executive MBA Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Wszystkim twórcom i dyrektorom najlepszych programów składamy serdeczne gratulacje! A „Złotą Piętnastkę” honorujemy dyplomami podczas Forum Liderów Edukacji Menedżerskiej 2024.

Waldemar Siwiński

 

opublikowano: 29 lutego 2024

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".