Studia za pół ceny

Grupa młodych przedsiębiorców, którzy otrzymali finansowanie z funduszu venture capital, ma okazję dostać nie tylko pieniądze na rozwój biznesu, ale też gigantyczny zastrzyk wiedzy w postaci studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej. Program obejmujący 600 godzin zajęć współtworzyli mentorzy z programu InCredibles i pracownicy naukowo-dydaktyczni SGH.

Średnia wieku studentów na studiach MBA jest coraz wyższa. Najczęściej naukę podejmują osoby między 35. a 50. rokiem życia, a więc już w połowie aktywności zawodowej. Wyjątkiem są studia MBA for Startups, stworzone przez Szkołę Główną Handlową w partnerstwie z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Uczestniczą w nich młodzi przedsiębiorcy, założyciele startupów technologicznych, zwycięzcy konkursów i finaliści programów akceleracyjnych.

Studia odbywają się w języku angielskim w formule online. Partnerem jest szkoła biznesu Carlson School of Management przy Uniwersytecie Minnesoty. W każdej edycji programu kilku słuchaczy ma możliwość uzyskania bezzwrotnego dofinansowania w wysokości 20 tys. zł na pokrycie połowy czesnego. Stypendia otrzymują przedsiębiorcy, którzy zaprezentują najciekawszy, przełomowy pomysł na biznes o zasięgu globalnym.

Zapał, energia i chęć zdobycia fortuny na monetyzacji własnych oryginalnych pomysłów biznesowych charakteryzują młodych przedsiębiorców sięgających po finansowanie dla swoich projektów. Niestety, większość startupów, które uzyskały wsparcie z programów rządowych lub od prywatnych inwestorów nie przynosi żadnych przychodów, a kiedy kończą się pieniądze od inwestorów, to biznesy upadają. Okazuje się, że młodym przedsiębiorcom brakuje po prostu uporządkowanej wiedzy biznesowej. Doraźną pomoc oferują programy mentoringowe, takie jak InCredibles, działający przy funduszu venture capital Manta Ray. Jednak mentoring doświadczonych menedżerów nie wystarcza, gdy młodemu przedsiębiorcy brakuje uporządkowanej wiedzy podstawowej z zakresu ekonomii, finansów, prawa podatkowego czy zarządzania zespołami. Taką wiedzę dają studia MBA.

Studia MBA for Startups mają do dyspozycji granty pokrywające połowę czesnego dla kilku uczestników, którzy zaprezentują najciekawsze projekty biznesowe. Łączna pula grantów na jedną edycję programu to 150 tys. zł. Pieniądze pochodzą od sponsorów: Sebastiana Kulczyka, EY Polska i Pracuj Ventures. W październiku 2024 r. wystartowała czwarta edycja tego programu. Kandydaci muszą mieć ukończone studia wyższe (minimum licencjat), trzyletnie doświadczenie zawodowe i biegle posługiwać się językiem angielskim.

Posłuchajcie, co mówi Jarosław Sroka, członek zarządu KI Next z grupy Kulczyk Investments, współtwórca programu MBA for Startups.

Jarosław Sroka, menedżer, dziennikarz, popularyzator wiedzy o nowoczesnym biznesie, członek zarządu KI Next z Grupy Kulczyk Investments, organizator sieci wsparcia dla startupów InCredibles, która stała się inicjatorem i partnerem studiów MBA for Startups w SGH, dedykowanych młodym przedsiębiorcom.

Posłuchaj podcastu

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".