Gdzie nauczyć się zarządzania projektami?
Umiejętność kierowania projektami o różnej skali trudności, to poszukiwana kompetencja XXI wieku, wykorzystywania we wszystkich branżach. Kierowania projektami uczą się studenci zarządzania i słuchacze studiów MBA. Są także liczne studia podyplomowe dedykowane wyłącznie tej specjalności.
Znajomość narzędzi do planowania i prowadzenia projektu jest niezbędna we wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych, budowie i rozbudowie obiektów infrastrukturalnych, prowadzeniu kampanii marketingowych, wchodzeniu na nowe rynki albo wdrażaniu innowacyjnego produktu. Bez narzędzi, które pozwalają kontrolować przebieg projektu, czas realizacji, koszty, zasoby itp. wszystko zaczyna się… rozjeżdżać.
Najstarsze narzędzie zarządzania projektami opracował polski uczony Karol Adamiecki w 1896 roku, ale go nie opublikował. Takie samo rozwiązanie dla zakładu hutniczego w USA opracował niezależnie (i opublikował w 1910 r!) Henry Gantt. I wykres Gantta (albo harmonogram Adamieckiego, jak kto woli) jest do dziś podstawą zarządzania kaskadowego. Pozwala na samym początku określić czas realizacji poszczególnych zadań, które często się zazębiają albo odbywają się równolegle oraz budżet. Koniec projektu jest znany na początku pisania harmonogramu, a narzędzie wspiera menedżera by pilnował zadań cząstkowych i ostatecznie doprowadził do wykonania zadania w zaplanowanym czasie i przy założonym z góry budżecie.
Uproszczone narzędzia kaskadowe do zarządzania projektami są wbudowane w excela, a w najprostszej wersji nawet w linijki tradycyjnego kalendarza książkowego, pokazującego na każdej rozkładówce siedem dni tygodnia.
Narzędzia z początku XX wieku nie sprawdzają się w wielu współczesnych projektach biznesowych, które np. nie mają ostatecznie wyznaczonego budżetu. Także wtedy, gdy założony rezultat końcowy (np. nowy produkt) staje się nieatrakcyjny rynkowo w trakcie realizacji inwestycji i trzeba go zmienić albo zrezygnować z dalszego inwestowania. Zmienność i brak pewności w biznesie zmusiły menedżerów do wprowadzenia narzędzi zwinnych (agile) do zarządzania projektami. Opowiada o nich w naszym podcaście Usamah Afifi, wykładowca Politechniki Warszawskiej na studiach MBA i wieloletni praktyk zarządzania operacyjnego. Przybliża pojęcie sprintu (projekty dzielą się na odcinki nazywane sprintami), zarządzania wartością (efektem każdego sprintu jest jakaś policzalna wartość dodana) i zachęca do zdobywania uprawnień zawodowych w zakresie zarządzania projektami.
Systemy agile zakładają możliwość testowania rozwiązań, co ostatecznie przyczynia się do tworzenia bardziej efektywnych, pozbawionych błędów projektów. Zwinne zarządzanie jest podstawą wdrażania innowacji w startupach. Sponsor projektu (dawniej mówiło się inwestor albo po prostu szef) liczy się nawet z kilkukrotnym wzrostem kosztów, musi zatem przekalkulować, czy pomimo tego projekt opłaca się kontynuować, i czy oczekiwany efekt końcowy przyniesie zwrot z inwestycji.
Wśród systemów agilowych wyróżniają się certyfikowane programy Scrum, Kanban, Prince, PMI, PMP. Moduły projektowe dostosowane do zwinnego zarządzania są także wbudowane w nowoczesne systemy wspomagające zarządzanie (ERP) np. SAP.
W rankingach Perspektyw znajdziecie najlepsze studia MBA i uczelnie akademickie, gdzie można się nauczyć zarządzania projektami.