Minister Marek Gzik: Dobre studia MBA są nie do przecenienia!

- Bardzo dziękuję Perspektywom za pilnowanie pewnych standardów kształcenia, wskazujących właściwy kierunek, jak studia MBA w Polsce powinny wyglądać – powiedział prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w czasie V Forum Liderów Kształcenia Menedżerów, połączonym z Galą Rankingu MBA Perspektywy 2025. W wydarzeniu, które odbyło się 2 kwietnia w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele rządu, rektorzy i prorektorzy uczelni prowadzących najlepsze programy MBA w Polsce, dyrektorzy tych programów oraz przedstawiciele biznesu.
– Cieszę, że Ranking MBA Perspektyw wyzwala w nas wspaniałą energię, ponieważ to oznacza, że zależy nam na tym, żeby te studia miały odpowiednią rangę i żeby wszystkie osoby, które przykładają się do tego solidną pracą oraz wysokim poziomem odpowiedzialności korzystały z zalet tego rankingu – mówiła Dominika Bettman, przewodnicząca kapituły Rankingu MBA, otwierając V Forum Liderów Kształcenia Menedżerów.
Znakomitych gości witał ze sceny Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i kierownik rankingu, który podkreślił: - Ranking MBA domyka system rankingów Perspektyw, dlatego to dla nas wydarzenie bardzo ważne. Naszym głównym celem w publikowaniu rankingów edukacyjnych jest promowanie standardów, wzorcowych przykładów kształcenia na różnych poziomach. Ale te standardy są szczególnie istotne w przypadku kształcenia menedżerów, które nie jest przecież uregulowane prawnie w polskim szkolnictwie wyższym, stąd znane wszystkim przykłady patologii związanych z programami MBA. Tym bardziej się cieszę, że Perspektywy wyróżniają najbardziej wartościowe studia tego typu.
Motywem przewodnim dyskusji w czasie Forum Liderów Kształcenia Menedżerów była przyspieszająca zmienność realiów (nowe technologie, sztuczna inteligencja, wyzwania geopolityczne) i problem jak najlepszego dostosowania do niej, zwłaszcza w odniesieniu do kształcenia menedżerskiego. Wprowadzeniem do tego tematu były słowa Dominiki Bettman: - Mam takie marzenie, żeby edukacja menedżerska była postrzegana jako jedno z kół zamachowych polskiej gospodarki. Kiedy tyle mówimy o różnych transformacjach – od transformacji energetycznej, przez cyfrową po społeczną – dostrzegamy, że niezwykle potrzebne jest wyznaczenie ram przywództwa transformacyjnego, adaptacyjnego, które zaczyna sięgać coraz głębiej, schodzić z poziomu Executive niżej, przez co wiedza i doświadczenia płynące ze studiów MBA stają się coraz powszechniej potrzebne.
Z kolei prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powiedział: – Znaczenie studiów MBA jest nie do przecenienia, wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ sam - gdy po kilkunastu latach zajmowania kierowniczych stanowisk zdecydowałem się takie studia ukończyć - zobaczyłem, jak bardzo usystematyzowały moją wiedzę i praktyczne doświadczenia, jak pomogły mi ustrukturyzować działania. Dlatego w mojej osobistej opinii do objęcia każdego stanowiska kierowniczego w Polsce powinno się wymagać ukończenia dobrych studiów MBA, to by gwarantowało jakość zarządzania w naszym kraju.
W programie V Forum Liderów Kształcenia Menedżerów znalazły się:
- Panel Rektorski „Kształcenie kadr dla kluczowych projektów gospodarczych” (z udziałem Barbary Jankowskiej, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; prof. Grzegorza Mazurka, rektora Akademii Leona Koźmińskiego; prof. Piotra Wachowiaka, rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; prof. Bernarda Ziębickiego, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie) moderowany przez dr Biankę Siwińską, prezeskę Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
- Panel Dyrektorski „Dyplom MBA w kontekście zmieniających się wymagań rynku pracy i oczekiwań pracodawców” (z udziałem dr Kamili Skrzypczyńskiej, kierownik programu Executive MBA, Uniwersytet Mikołaja Kopernika; dr inż. Grażyny Rembielak, prof. PW, dyrektor programów EMBA, MBA i TDM, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej; dr Jolanty Sobierańskiej-Grendy, prezeski Zarządu Szpitali Pomorskich; dr hab. Moniki Skorek, prof. UW, prodziekan ds. studenckich Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego) moderowany przez red. Ewa Barlik, szefową portalu mba.perspektywy.pl
- Panel Ekspercki „Wpływ AI na sposób zarządzania i kompetencje przyszłości” (z udziałem Aleksandry Gren, niezależnej członkini Rady Nadzorczej mBank; Jarosława Królewskiego, prezesa zarządu i współzałożyciela Synerise, prezesa Zarządu TS Wisła Kraków S.A.; Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii; Katarzyny Kazior, członkini Rady Nadzorczej Benefit Systems S.A.) moderowany przez Marcina Petrykowskiego, prezesa Efigence
Po panelach przedstawiona została metodologia Rankingu MBA (prezentował ją Miłosz Rojek z Perspektyw) oraz głos zabrał Adam Sanocki, członek Zarządu Polskie Porty Lotnicze S.A., Partnera Rankingu MBA., który podkreślił: - Gratuluję zwycięzcom, ale też wszystkim z dalszych miejsc, bo ten ranking to nie tylko miejsca, ale też świadectwo, że biorą państwo na siebie ogromną odpowiedzialność. Wszyscy z tu obecnych uczelni prowadzących programy MBA to współautorzy sukcesów polskich (i nie tylko) menedżerów, którzy są absolwentami waszych studiów.
Na zakończenie wydarzenia wręczono dyplomy najlepszym 15 programom MBA w Polsce.
Pełne wyniki Rankingu MBA 2025
Magda Tytuła