Absolwenci zarabiają nawet pół miliona dolarów rocznie

Na szczycie karier menedżerskich, w tym drabiny płacowej, znajdują się Chiny. Absolwenci programu Executive MBA zarabiają tam średnio 537 tys. dolarów brutto rocznie, a program Ceibs EMBA z Szanghaju po raz pierwszy znalazł się na pierwszym miejscu światowego rankingu studiów Executive MBA, opublikowanego 14 października 2024 r. przez Financial Times.

Jeszcze bardziej atrakcyjny zwrot ze 100 tysięcy dolarów, zainwestowanych w dwuletnią naukę, mają absolwenci programu WashU-Fudan EMBA, oferowanego również w Szanghaju przez amerykański Washington University i lokalny uniwersytet Fudan. Ich średnie zarobki 3 lata po uzyskaniu dyplomu to 628 tys. dolarów rocznie. Wprawdzie w Chinach muszą zapłacić 45% podatku dochodowego od tak wysokiego uposażenia, ale nadal do dyspozycji pozostaje im wyższa kwota niż ta, na jaką mogą liczyć absolwenci MBA w Europie. Tu zarobki wynoszą średnio około 250 tys. dolarów rocznie brutto.

Drugie miejsce w rankingu FT zajął międzynarodowy program oferowany przez najstarszą uczelnię biznesową w Europie, francuską ESCP Business School w kooperacji z pięcioma partnerami z Europy, w tym z Akademią Leona Koźmińskiego. Koźmiński, jako jedyna uczelnia z Polski, trafił do rankingu FT także samodzielnie (62. miejsce), ze swoim autorskim programem EMBA, który jest zwycięzcą krajowego rankingu MBA Perspektyw.

Curriculum najwyżej notowanych programów EMBA pokazuje, że warto kłaść nacisk na tradycyjne przedmioty, jak zarządzanie strategiczne, analityka biznesowa, marketing, finanse, zarządzanie operacyjne, logistyka i łańcuch dostaw, fuzje i przejęcia. Z modnych trendów pojawiły się w programie: zrównoważony rozwój, budowanie zespołów i przywództwo, ale np. transformacja cyfrowa nie została ujęta jako odrębna dyscyplina. Najpewniej stanowi ona dziś coś oczywistego. W projektach końcowych jest natomiast wymagany element innowacyjności.

Już dwie dekady brytyjski dziennik Financial Times (www.ft.com) publikuje ranking najlepszych na świecie studiów biznesowych. Studia MBA podzielono na trzy odrębne rankingi – MBA (stacjonarne), Executive MBA (niestacjonarne dla doświadczonych menedżerów) i MBA online (zdalne). W Polsce najczęściej występują studia niestacjonarne MBA, które mają status studiów podyplomowych. Cały czas trwa dyskusja wokół nowej, projektowanej Ustawy o szkolnictwie wyższym i jeszcze nie wiadomo, czy polskie uczelnie będą mogły kształcić na studiach MBA w systemie online. Oferują je natomiast liczne uczelnie zagraniczne, a uczestnictwo w programie i uzyskanie tytułu MBA zdalnie jest możliwe dla osób z całego świata, w tym z Polski.

Globalny ranking Financial Times studiów Executive MBA 2024

 

Opublikowano 16 października 2024

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".