Testy psychometryczne w planowaniu kariery

Zastanawiamy się czasem, dlaczego jedne prace wychodzą nam lepiej, a inne zdecydowanie gorzej i dlaczego nie zależy to od posiadania formalnych kwalifikacji? Wsparciem w planowaniu kariery, ale też w uporządkowaniu relacji i własnego nastawienie do różnych zadań, mogą być testy psychometryczne. Kiedy i jakie testy warto wykonać?

Gość Ewy Barlik w podcaście „Perspektywy MBA”, Grzegorz Turniak wymienia trzy testy, których wyniki pomagają mu w życiu i w karierze: Reissa, Gallupa i FRIS. Rozszyfrujmy, co się pod nimi kryje.

Reiss Motivation Profile (RMP) został opracowany przez Stevena Reissa (1947-2016) - psychologa klinicznego i pracownika naukowego Ohio State University. Reiss badał stany lękowe, pragnienia religijne i naturalną, wewnętrzną motywację człowieka. Wraz ze współpracownikami przygotował kwestionariusz, który pozwala określić siłę 16 motywatorów, jakie są dla ludzi impulsem do działania. Powiązał je z szesnastoma pragnieniami, które skłaniają ludzi do różnego rodzaju głębokich przeżyć, zwłaszcza religijnych. Dla jednostek nastawionych pokojowo takim pragnieniem może być potrzeba wybaczania, natomiast dla osób wojowniczych – zemsta. Ostateczny wzór kwestionariusza Reissa powstał po przebadaniu 80 tysięcy uczestników z czterech kontynentów, co pozwoliło dostosować narzędzie do różnic kulturowych.

Test Reissa w wersji młodzieżowej wykorzystuje się w szkole, by zbadać motywację uczniów do nauki. Jest dostępny również w wersji dla sportowców. Test RMP wykonywany jest w języku polskim, jego wyniki opracowuje certyfikowany instruktor, który omawia wyniki bezpośrednio z osobą, która poddała się badaniu, a następnie przedstawia szczegółowy, 36-stronicowy raport. Koszt badania wraz z feedbackiem to około 1200 zł.

Więcej informacji o motywatorach, dostęp do testów i sklep z publikacjami książkowymi znajduje się  na stronie www.reissprofile.pl.

Autorem testu talentów Gallupa (inaczej CliftonStrengths) jest Donald Clifton. Clifton (1924-2003) jest uznawany za pioniera amerykańskiej psychologii pozytywnej, badacza rozwoju silnych stron jednostki. Narzędzie służy wytypowaniu dominujących talentów z listy 34 już opisanych w teście. Celem badania jest poznanie swoich dominujących talentów, a następnie praca nad ich doskonaleniem i wykorzystaniem ich w działaniu.

Formularz testu można wypełnić wyłącznie przez stronę Instytutu Gallupa (dostępnych jest kilkadziesiąt wersji językowych, w tym po polsku). Po opłaceniu dostępu do aplikacji uczestnik badania na 24 godziny na wypełnienie testu. Otrzymuje indywidualny raport w języku angielskim. Dostępna jest też skrócona wersja testu dla top 5 talentów.

Koszt samego badania na stronie www.gallup.com to 60 dolarów. Za pośrednictwem polskiego coacha lub psychologa zakup wyniesie około 350 zł, ale ponieważ narzędzie jest najczęściej sprzedawane w pakiecie z sesją coachingową, realnie kosztuje nawet 800 zł. O popularności tego narzędzia świadczy fakt, że wykonano ponad 30 mln takich testów na świecie.

Polecamy filmik instruktażowy, jak dobrze przygotować się do testu Gallupa:

 

FRIS to – w odróżnieniu od poprzednich narzędzi – test opracowany przez polskich psychologów. Odnosi się do stylów komunikacji czy stylów myślenia, co trudniej opisać w oderwaniu od przyjętych wzorców kulturowych. Test sprawdza się jako punkt wyjścia do dalszej pracy nad rozwojem osobistym, planowaniem kariery i w procesie coachingowym. Można go wykonać wyłącznie za pośrednictwem certyfikowanego instruktora. Na stronie www.fris.pl jest podana rekomendowana cena testu – 250 zł, ale ponieważ dochodzi konsultacja indywidualna, klient musi się liczyć z wydatkiem rzędu 600-800 zł.

Każde z tych trzech narzędzi diagnostycznych mierzy coś innego. Żaden test sam niczego nie rozwiązuje ani nie sugeruje, ale staje się ciekawym materiałem do samopoznania, refleksji i planowania kariery. Testy rozwojowe są dziś powszechnie wykorzystywane w procesach rekrutacji, podczas planowania ścieżki kariery, zwłaszcza osób o predyspozycjach liderskich. Są też coraz bardziej popularne wśród uczestników studiów podyplomowych, zwłaszcza MBA i są przeprowadzane już w ramach opłaconego kursu.

 

E.B.

 

Opublikowano 6 maja 2024

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".