Konsulting pokochał INSEAD

Aż 60 proc. absolwentów INSEAD, którzy w 2023 roku otrzymali dyplom MBA tej uczelni, znalazło zatrudnienie w międzynarodowych firmach konsultingowych. 875 absolwentów i absolwentek rocznika, reprezentujących 75 narodowości pracuje w 57 różnych krajach. INSEAD publikuje raport o zatrudnieniu absolwentów, z którego wynika, że uczelnia stała się główną bazą rekrutacyjną dla międzynarodowych firm doradczych.

Atutem INSEAD-u jest umiędzynarodowienie. Otwarcie własnych kampusów w Singapurze i Abu Zabi było chyba najlepszą decyzją strategiczną dla tej angielskojęzycznej uczelni, której główny kampus znajduje się w Fontainebleau pod Paryżem. Kształcenie menedżerów wyłącznie na rynek francuski nigdy nie było celem szkoły założonej w 1957 roku. INSEAD od początku specjalizuje się w kształceniu podyplomowym dla biznesu. Dziś uczelnia jest w światowej czołówce szkół biznesu i zajmuje 1. miejsce w światowym rankingu studiów stacjonarnych MBA, jak donosi „Financial Times” z lutego 2024 r.

Firmy konsultingowe upodobały sobie INSEAD jako bazę rekrutacyjną, bo absolwenci MBA tej uczelni mają globalne nastawienie. Gotowi są pracować wszędzie na świecie, a biznes doradczy ma przecież swoje placówki niemal w każdym kraju. Wyzwanie związane z wyjazdem do często egzotycznego miejsca i objęciem posady konsultanta to znakomity przystanek na ścieżce kariery. Taki wyjazd wiąże się też z atrakcyjnymi zarobkami, a po kilku latach można wybrać inne, dowolne miejsce w świecie i aplikować na posadę w top menedżmencie. Konsulting jest też branżą najmniej wrażliwą na koniunkturę gospodarczą, bo doradcy są tak samo potrzebni do procesów rozwojowych, jak restrukturyzacyjnych, fuzji i przejęć czy zwolnień grupowych.

O absolwentów MBA stara się ponad 260 pracodawców mających status partnerów INSEAD. Najskuteczniejszym jest McKinsey & Company, którzy zatrudnił 124 absolwentów MBA z 2023 roku (43 z nich już pracowało w tej firmie przed podjęciem studiów). Bain & Company przyjął 71 osób, Strategy& -29, Kearney – 27, Ernst & Young – 10, Accenture – 9. 57 proc. absolwentów tuż po studiach objęło wyższe stanowisko,50 proc. zmieniło kraj, a 49 proc. sektor. W przypadku co czwartego absolwenta zmiana dotyczyła wszystkich tych trzech obszarów. https://intheknow.insead.edu/employment-statistics

Prowadzone przez INSEAD i inne europejskie szkoły biznesu (podobny raport publikuje też London Business School) badania losów absolwentów studiów MBA to dokonały wzór do naśladowania przez polskie uczelnie. Dotychczas nasz system koncentrował się na badaniu ekonomicznych losów absolwentów studiów I i II stopnia (ela.nauka.gov.pl), ale już nie podyplomowych. Tutaj wyjątek stanowi niezależne badanie CBM Indicator realizowane na zlecenie Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jego wyniki są włączone do oceny studiów podczas tworzenia Rankingu Programów MBA Perspektyw

E.B.

 

Opublikowano 15 kwietnia 2024

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".