Kariera w logistyce

Menedżer logistyki to odporny na stresy miłośnik geografii, poliglota i organizator, który uwielbia wyzwania typu międzykontynentalny transport żyrafy. Do tego trzeba być dobrym ekonomistą, który policzy nieprzewidywalne koszty i dobrze ubezpieczy ładunek nawet na wypadek porwania statku przez piratów. 

Spoiwem globalnej gospodarki są łańcuchy dostaw. Organizowanie produkcji w oparci o dostawców podzespołów z całego świata wymaga rozbudowanych systemów transportowych, centrów magazynowych, specjalistycznego oprogramowania, ale przede wszystkim menedżerów, którzy rozumieją rynki międzynarodowe i mają żyłkę spekulanta, którzy potrafią wyszukać najbardziej opłacalne drogi transportu od różnych dostawców.

Jak podaje portal logistyka.net.pl , sektor TSL (transport, spedycja, logistyka) odpowiadał w 2022 r. za 7% polskiego PKB i skupiał 6,5% wszystkich zatrudnionych, czyli milion osób.

Prognozy dotyczące zatrudnienia w logistyce są bardzo dobre dla menedżerów, nieco gorsze dla kierowców, których po woli zacznie wypierać transport autonomiczny. Natomiast specjalistyczna kadra to zasób strategiczny, której znaczenie do końca dekady będzie dynamicznie rosło. A zawsze warto inwestować w poszukiwane i dobrze płatne umiejętności.

Studia podyplomowe Menedżer logistyki i łańcucha dostaw, czy MBA w logistyce ciszą się sporym zainteresowaniem i są prowadzone przez kilka polskich uczelni. Rozmowa z menedżerką, która z pasją opowiada o swojej pracy może być pomocna dla tych, którzy zastanawiają się, czy ten rodzaj kariery zawodowej jest dla nich najlepszy? Dlatego zachęcamy do odsłuchania podcastu z Moniką Gozdawą-Nocoń.

 

Opublikowano 22 listopada 2024

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".