Dobrze jest studiować razem

Program Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim świętuje w tym roku 30-lecie istnienia. Jest to okazja do podsumowania sukcesów, ale także opowiedzenia o ich przyczynach oraz planach na przyszłość.

– Nasz program MBA wpłynął na kształtowanie się trendów edukacji menedżerskiej, a poprzez kariery naszych absolwentów również na funkcjonowanie gospodarki – mówi dr Tomasz Ludwicki, dyrektor Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim. – Podejmowali oni decyzje mające wpływ na funkcjonowanie największych polskich i międzynarodowych organizacji, zasiadając w radach nadzorczych oraz zarządach takich firm, jak PKO BP SA, PZU SA, mBank SA, Bank Pekao SA, PKN Orlen SA, PGNiG SA, a także technologicznych (Orange, T-Mobile, Transition Technologies) i wielu innych.

Najważniejsza jest współpraca

Za tym sukcesem stoją ludzie, którzy na przekór trudnościom pojawiającym się na różnych etapach rozwoju programu szukali innowacyjnych i często kreatywnych rozwiązań. Przyczyniały się one nie tylko do przetrwania, ale także rozwoju tego jedynego MBA prowadzonego w ramach klasycznego uniwersytetu w gronie akredytowanych w Polsce. – Nasz MBA prowadzony w języku polskim i angielskim jest skierowany do liderów organizacji, którzy już odnieśli sukces i poszukują inspiracji, narzędzi zarządzania, a czasem rozszerzenia relacji biznesowych dla zapewnienia sobie dalszych możliwości osiągania sukcesów – zaznacza dr Karolina Łudzińska, menedżer ds. projektów Executive MBA@UW. I zaraz dodaje: – Zbudowanie takich relacji jest możliwe dzięki realizowanej przez nas od początku istnienia programu idei organizowania studiów wokół dynamicznie współpracujących grup studentów. To podejście, które zapewnia naturalną integrację studentów podczas pracy zespołowej, przynosi efekty. – Wcielając w życie taką filozofię byliśmy w kontrze do trendu indywidualizacji i wynoszenia ponad wszystkie inne roli lidera organizacji – zauważa dr Łudzińska.

W ostatnich latach wśród wiodących programów MBA można zaobserwować rosnące znaczenie przywództwa i zagadnień związanych z rozwojem osobistym. W skrajnych przypadkach jest to niemal spersonalizowana ścieżka studiów oferująca możliwość dobierania przedmiotów i dostosowywania tempa nauki. W związku z tym, że pula godzin zajęć jest ograniczona, dodawanie kolejnych treści zwykle odbywa się kosztem innych, najczęściej przedmiotów ilościowych, takich jak metody statystyczne, ekonomia czy też zarządzanie operacyjne. Na pierwszy rzut wygląda to na klasyczne rozwiązanie win-win, ale tak naprawdę ogranicza zakres przekazywanych treści oraz utrudnia realizację celu, jakim jest stworzenie warunków do współpracy.

Nieoceniona wartość relacji

Pandemia pokazała, że kluczowe są relacje wychodzące poza sztywne ramy funkcjonowania uczelni w relacjach studenci – wykładowcy.

– Bardzo ważna okazała się między innymi działalność Stowarzyszenia Absolwentów naszego MBA, które już w marcu 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu lockdownu i związanych z tym ograniczeń w poruszaniu się, zorganizowało webinar poświęcony wykorzystaniu narzędzi pracy zdalnej w zarządzaniu zespołem – mówi dr Ludwicki. Kolejne spotkania online dotyczyły radzenia sobie ze stresem, powrotu do pracy po kwarantannie czy też cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Brali w nich udział zarówno absolwenci pierwszych edycji naszego programu Executive MBA, jak i studenci ostatnich lat, których często dzieliło ponad 20 lat doświadczeń. – Ogromny potencjał tego przedsięwzięcia pozwolił na nawiązanie współpracy i nowych, niezwykle wartościowych relacji, które mogą z powodzeniem przełożyć się na wspólne przedsięwzięcia biznesowe – stwierdza dr Ludwicki.

Innowacyjność w dobie pandemii

– Pandemia koronawirusa wymusiła na nas poszukiwanie innowacji, w tym również w ramach formuły prowadzenia zajęć – opowiada dr Łudzińska. Nowoczesny system dystrybucji elektronicznych materiałów, w tym pełen, zdalny dostęp do zasobów biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, był wprowadzony na długo przed pandemią. Ale, jak zaznacza dr Ludwicki, to nie jedyne udogodnienia wspierające kształcenie na EMBA na UW. I podaje przykład wprowadzonej wiele lat temu do programu studiów nowoczesnej symulacji strategicznej w formie gry online, która się doskonale sprawdziła podczas zajęć zdalnych.

Zdalna nauka pokazała, jak ważna jest infrastruktura, od tej sieciowej, przez aplikacje oraz wyposażenie sal dydaktycznych. Aby zapewnić najwyższej jakości warunki do prowadzenia zajęć została podjęta decyzja o przeprowadzce siedziby z Nowego Światu, na Wydział Zarządzania przy ul. Szturmowej na Służewcu, gdzie na potrzeby edukacji menedżerskiej zostało wyremontowane i wyposażone w sprzęt jedno z pięter. – Daje to nam nowe możliwości dydaktyczne, a przede wszystkim zapewnia komfortową i nowocześnie zagospodarowaną przestrzeń do spotkań słuchaczy prowadzonych przez nas edycji studiów – podkreśla dr Ludwicki.

Wiele z tych nowych, wprowadzonych podczas ostatnich miesięcy elementów programu Executive MBA zostanie na dłużej. – Mimo wielu trudności i zmagania się z niepewnością udało nam się osiągnąć ważne sukcesy. Jednym z nich była wygrana naszego zespołu w wiosennej edycji globalnego konkursu Capsim Challenge 2020 – mówi dr Łudzińska. Dodaje też, że jednocześnie czas pandemii pokazał, jak ważna i cenna jest możliwość spotkania się z kolegami i koleżankami podczas zajęć na sali wykładowej oraz podczas przerw, aby po prostu porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. I kończy: – Dobrze jest studiować razem Executive MBA na UW!

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".