Menedżerowie na nowe czasy

Od trzydziestu lat, co roku około 200 absolwentów opuszcza Akademię Leona Koźmińskiego z dyplomem MBA. Niemal połowa z nich to absolwenci elitarnych studiów Executive MBA.

Armia blisko 6 tysięcy absolwentów już wypłynęła na szerokie wody biznesu i administracji w kraju i zagranicą. Są dobrze przygotowani do zarządzania każdą organizacją – od niewielkich biznesów rodzinnych po międzynarodowe korporacje i instytucje publiczne. Szczególnie ostatnie roczniki dobrze wiedzą, jak zarządzać własną karierą, ambicjami, marzeniami, równowagą w życiu zawodowym i osobistym. To efekt wzbogacenia uniwersalnego formatu studiów MBA o elementy miękkie.

Studia MBA Koźmińskiego pojawiły się w 1989 roku jako pierwszy taki program w Polsce. Były kopią programów amerykańskich, które twórcy rodzimej wersji dobrze znali, bo tam często gościnnie wykładali. Profesorowie Andrzej Koźmiński, Krzysztof Obłój, Witold Bielecki, Robert Rządca byli też dobrze znani w Polsce, gdyż popularyzowali w mediach wiedzę o ekonomii, zarządzaniu, o negocjacjach, na którą było wówczas duże zapotrzebowanie.

Pierwszymi słuchaczami MBA byli dyrektorzy państwowych przedsiębiorstw i prywatni przedsiębiorcy, którzy szykowali swoje firmy do największej historycznie transformacji – przejścia od gospodarki socjalistycznej do wolnego rynku. Potem na studia MBA szli menedżerowie, którzy wiązali swoją przyszłość z szybko rozwijającymi się branżami – IT, zdrowiem, HR, inżynierią, finansami, logistyką i transformacją cyfrową. Dla nich uczelnia cały czas tworzy programy MBA dedykowane poszczególnym branżom.

Elitarny, trudny, uniwersalny

Najbardziej elitarny, bo najdłuższy (trwa dwa lata), najtrudniejszy i najbardziej uniwersalny jest program studiów Executive MBA. Mogą do niego przystąpić osoby posiadające co najmniej ośmioletnią historię zatrudnienia, w tym 5 lat na stanowisku kierowniczym. Trzeba też zdać pozytywnie egzamin wstępny, który składa się z części analitycznej w formie testu GMAT i z rozmowy kwalifikacyjnej. Obecnie uczelnia prowadzi rekrutację na 62. edycję tego programu, który rozpocznie się w marcu 2022 r. Co roku startują co najmniej dwie grupy EMBA – jesienią i wiosną. Uczelnia nigdy nie miała przerwy w realizacji tych studiów, a kryzysy, jakie występowały przez te wszystkie lata w gospodarce, na rynku pracy, czy obecny kryzys związany z pandemią, paradoksalnie przekładają się na większe zainteresowanie kandydatów.

– Kiedy ludzie mają więcej czasu albo obawiają się zmian na rynku pracy, chętniej inwestują we własny rozwój – mówi dyrektorka programu, dr Sylwia Hałas-Dej. Inwestycja ta często jest współfinansowana przez pracodawcę. Połowa studentów korzysta z takiej formy dofinansowania.

– Studia Executive MBA stają się dla menedżerów najwyższego szczebla kluczem do planowania przyszłości swoich organizacji. Kładziemy nacisk na rozwój biznesu przez nowe technologie i sztuczną inteligencję, ale też mamy na uwadze zrównoważony rozwój, ekologię i etykę biznesu. Żeby dziś być prawdziwym liderem biznesu nie wystarczy wygrać konkurencyjną walkę o przewagę rynkową. Trzeba umieć walczyć o więcej i działać w perspektywie globalnej, dobrze rozumiejąc zmieniający się świat. Takie spojrzenie dają studia EMBA – mówi prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Akredytacje potwierdzają jakość

Studia Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego w 2021 roku znalazły się na 54. miejscu w publikowanym co roku światowym rankingu Financial Times. Jako jedyne z Polski są obecne w tym zestawieniu od ponad 10 lat i cały czas mają mocną pozycję wśród setki najlepszych uczelni na świecie. Jednocześnie są to jedyne w zestawieniu studia Executive MBA w Europie Środkowej. „FT” wysoko ocenił zwłaszcza poziom wykładów z ekonomii, umieszczając Koźmińskiego na krótkiej liście zaledwie 10 uczelni wyróżniających się pod tym względem.

ALK posiada wszystkie międzynarodowe akredytacje potwierdzające wysoką jakość kształcenia, w tym tzw. trzy korony, na które składają się: akredytacja europejska EQUIS, amerykańska AACSB oraz AMBA potwierdzającą jakość studiów MBA.

– Nasze programy MBA przygotowujemy i rozwijamy w oparciu o międzynarodowe standardy. Dzięki postępowaniu kwalifikacyjnemu wiemy, że uczestnicy studiów to osoby o konkretnych oczekiwaniach związanych z rozwojem menedżerskim i ta wiedza pozwala nam dopasować program do ich potrzeb. Edukacja staje się nieodłącznym elementem życia, gwarantującym nie tylko dobre wykształcenie i zarobki, ale przede wszystkim możliwość podejmowania decyzji, które procentują zawodowo i prywatnie – mówi dr Sylwia Hałas-Dej, dyrektorka Kozminski Executive Business School.

Akademia Leona Koźmińskiego aktywnie promuje relacje między absolwentami studiów MBA. Klub Absolwenta organizuje kilka razy w roku wydarzenia społeczno-edukacyjne, wspólne wyjazdy i spotkania świąteczne. Każdorazowo bierze w nich udział ponad sto osób.

Wyszukiwarka programów MBA

Określ kryteria interesujących Cię studiów MBA, a następnie kliknij przycisk "szukaj".