REKLAMA

W trosce o menedżerski warsztat

Rozmowa z Katarzyną Jakubiak, dyrektorem Działu Studiów Podyplomowych i Szkoleń Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

– Poznańska WSB ma w ofercie nowy program MBA – Project Management. Dlaczego właśnie taka specjalność?

Firmy potrzebują ekspertów i konsultantów, którzy nie tylko będą skutecznie zarządzać projektami, ale także przyglądać się nowym trendom i wykorzystywać je na bieżąco w swojej pracy. Nasz program przygotowuje kadrę zarządzającą do prowadzenia projektów i programów o charakterze strategicznym. Czyli takich, które obejmują swoim zakresem znaczne części organizacji i wpływają w istotnym stopniu na formę i kierunek jej działalności. Nasze studia pomogą uporządkować metodologie, wskażą najskuteczniejsze narzędzia zarządzania projektami i programami, podniosą poziom efektywności działań.

– To nowość na polskim rynku?

Takie programy oferują uczelnie i w Polsce, i za granicą. W grupie Wyższych Szkół Bankowych mamy od zeszłego roku podobne studia we Wrocławiu. Natomiast w Poznaniu jesteśmy pierwsi.

– Można mówić o oryginalnym poznańskim pomyśle na taki profil studiów?

To miks kilku założeń, który tworzy szczególną ofertę. Ponieważ językiem zarządzania projektami jest angielski, nasze studia prowadzimy właśnie w tym języku. Zależy nam, aby program rozwijał warsztat menedżerów, wspierał ich w realizacji przedsięwzięć, doskonaleniu metod zarządzania i skutecznym wprowadzaniu zmian. Na studiach MBA bardzo ważne są wymiana know-how i networking. Zadbaliśmy o to, żeby zajęcia prowadzili wykładowcy z bogatym doświadczeniem w obszarze zarządzania projektami, posiadający certyfikaty PM. Wszystko po to, aby nasi słuchacz mieli kontakt wyłącznie z ekspertami. Opiekunem merytorycznym programu jest Grzegorz Szałajko, doradca strategiczny i menedżer projektów.

– Kto powinien zapisać się na te studia?

Program MBA – Project Management przygotowaliśmy z myślą o osobach, które czują potrzebę podwyższenia poziomu dojrzałości swojej organizacji, a także o tych, które chcą zdobyć umiejętności dotyczące zarządzania projektami na poziomie eksperckim, lub chcą się przygotować do certyfikatów PMI. Na studia zapraszamy menedżerów średniego i wyższego szczebla z przynajmniej trzyletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów. Uczestnicy powinni również znać język angielski na poziomie minimum B2.

– Jakie umiejętności ma kształcić Wasz program?

W trakcie trzech semestrów słuchacze rozwiną przede wszystkim umiejętności związane ze specjalnością studiów, ale także z zarządzaniem firmą oraz kompetencje menedżerskie. Kluczowym blokiem programu, przygotowanym na bazie najnowszej edycji międzynarodowego standardu PMBOK® Guide wydawanego przez Project Management Institute, Inc. (PMI®), jest oczywiście zarządzanie projektami. Udział w komplecie zajęć oraz indywidualne przygotowania na bazie wskazówek prowadzących dają fundament wiedzy konieczny do przystąpienia do certyfikacji CAPM® lub PMP®. Ostatnie dwa moduły tego bloku stanowią uzupełnienie wiedzy zawartej w PMBOK® Guide o kontekst portfela i programu oraz wprowadzają słuchaczy w metody zwinne, które od lat zwiększają swoją popularność na rynku.

Dziękuję za rozmowę
AB